image_pdfimage_print

اصفهان – پروفسور رهنما استاد و عضو هیئت علمی دانشگاه در گفتگوی اختصاصی به خبرنگار پایگاه خبری رادیو کوهنورد در خصوص آسیبهای ورزش کوهنوردی و صعودهای ورزشی گفت : در بعد ورزش کوهنوردی و صعودهای ورزشی ، رشته های زیادی با این ورزش اخلاق مدار مرتبط می باشند از جمله یخ نوردی ، سنگ نوردی ، دره نوردی ، غارنوردی و سایر رشته های مرتبط که هر کدام از این رشته ها آسیبهای خاص خود را به همراه دارد اما اگر در مجموع به این ورزش اخلاق مدار نگاه کنیم اکثر آسیبها کشیدگی عضلانی ، تاول ها ، سوختگی ها ، آسیبهای مغزی هستند که حدود ۷۰ درصد از این آسیبها در اندام فوقانی منتهی می شوند.

وی در خصوص بحث آموزش کوهنوردی و صعودهای ورزشی افزود : هیچگاه نمی توان گفت که ۱۰۰ درصد می توان از آسیب دیدین جلوگیری کنیم اما با آموزش صحیح و درست و زیر نظر فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی می توان از بروز این آسیب ها پیشگیری کرد و به حداقل رساند.

ما می توانیم در قالب برنامه های تحقیقاتی ، علمی و آموزشی پیشگیری را شروع کنیم که در ابتدا باید انواع آسیب ها را در این ورزش اخلاق مدار بدانیم ، درک کنیم و سپس با آموزش های صحیح و درست از بروز این آسیب ها پیشگیری نمائیم.

پروفسور رهنما در پایان گفت : خوشحالم که برای اولین بار در کشور همایشی با عنوان همایش علمی ورزشی در بحث ورزش کوهنوردی و صعودهای ورزش به ویژه کوهنوردی و دره نوردی برگزار شده است و امیدوارم با توسعه و ارتقاء و تولید تجهیزات کوهنوردی بتوانیم از بروز آسیب ها در این ورزش اخلاق مدار پیشگیری کنیم.

همچنین وی با اشاره به رسانه های جمعی یادآور شد : رسانه های جمعی بازوان قوی آحاد مردم هستند که می توانند در خصوص آسیب های احتمالی این ورزش به ملت آموزش های لازم را ارائه کنند و آنها را هوشیار نمایند.

 

کد خبر : ۹۵۸۸۳۵۸

خبرنگاران : محبوبه غیاثوند / ۹۵۰۵۱۰۱ ؛ امیرحسین رحیمی / ۹۵۰۵۱۰۲

عکاس : سیامک شفاهی / ۹۶۰۹۱۱۲