البرز – به گزارش خبرنگار پایگاه خبری رادیو کوهنورد به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز؛ یحیی دارایی در حاشیه بازدید از شهرستان چهارباغ گفت: در بازدید از شهرستان چهارباغ امکان سنجی ظرفیت‌های این منطقه در زمینه گردشگری و فرصت‌های سرمایه‌گذاری صورت گرفت که بیشترین امکان در زمینه گردشگری کشاورزی وجود دارد.

سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز با اشاره در بازدید از مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی شهرستان چهارباغ گفت: این پروژه پذیرایی و خدماتی با ۱۳ هزار مترمربع مساحت و ۵ هزار متر زیر بنا از تاسیسات بزرگ گردشگری این منطقه است که بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و مجموعا ۱۷ میلیارد تومان تسهیلات حمایتی دریافت کرده است. این طرح با سرمایه گذاری ۳۵۰۰ میلیارد ریال و با پیش‌بینی اشتغال ۷۰ نفر انجام می‌شود.

یحیی دارایی با اشاره به ظرفیت‌های بوم‌گردی در این منطقه اضافه کرد: چندین متقاضی برای دریافت مجوز اقامتگاه بوم‌گردی در این منطقه وجود دارد که در مرحله اخذ استعلامات هستند.

سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز در ادامه گفت: چنانچه کسانی که در روستاهای شهرستان چهارباغ، اقدام به سرمایه‌گذاری به خصوص در حوزه بوم‌گردی کنند، از تسهیلات حمایتی کم بهره، بهره‌مند می‌شوند.

همچنین سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی البرز بر تشدید حفاظت از تپه های تاریخی فرهنگی در چهارباغ و ملک آباد تأکید کرد و افزود: ایجاد انجمن‌های دوستدار میراث‌فرهنگی و افزایش هماهنگی با دهیاری و شوراهای روستا و شهر برای افزایش حفاظت مد نظر است تا از هرگونه تخریب، خاکبرداری و دخل و تصرف در مناطق تاریخی جلوگیری شود.

یحیی دارایی دارایی حفاظت از میراث فرهنگی و تاریخی را وظیفه‌ای همگانی عنوان کرد و گفت: حفاظت و صیانت از محوطه‌ها و تپه‌های تاریخ فرهنگی وظیفه‌ای همگانی است و همه موظف به حفاظت از میراث‌فرهنگی کشور هستیم .

گفتنی است چهار باغ دارای ۱۰ تپه تاریخی فرهنگی است که از این تعداد ۹ تپه به ثبت رسیده است.

 

ارسال خبر: همنورد شیما عبدالله خانی کارشناس روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز