image_pdfimage_print

 

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه خبری رادیو کوهنورد ؛ اولین همایش علمی ورزشی کوهنوردی و دره نوردی در کشور در دانشگاه صنعتی اصفهان کار خود را آغاز نمود.

در این همایش دکتر تابشور مسئول ورزش قهرمانی اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان گفت : چنین همایشی برای اولین بار در قالب همایش تلفیقی علمی کوهنوردی در کشور و در استان اصفهان برگزار می شود.

همچنین وی با اشاره به اتفاقات نادری که اخیرا در دنیای کوهنوردی ایران اتفاق افتاده است گفت : قهرمانی و نایب قهرمانی جهان در رشته یخ نوردی توسط محمد رضا صفدریان و سید عماد حسینی این رشته آینده روشنی را در سطح ملی و بین المللی خواهد داشت.

دکتر تابشور مسئول ورزش قهرمانی اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان در ادامه با تاکید بر تاسیس باشگاه های کوهنوردی و حمایت مسئولین از آنان افزود : با توجه به اینکه در شهریورماه سال گذشته با مصوبه وزارت ورزش و جوانان و ابلاغ فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی مجوز فعالیت کلیه گروه های کوهنوردی در سطح کشور جهت ارتقاء سطح کیفی ، فنی و آموزشی خانواده بزرگ ، صمیمی و اخلاق مدار کوهنوردی کشور لغو گردیده اما قابل توجه است که استان اصفهان پس از این مصوبه با تلاش مهندس مهدی نصر اصفهانی رئیس هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان هم اکنون شاهد تاسیس باشگاه های کوهنوردی زیادی در این استان هستیم.

در ادامه این همایش مهندس مهدی نصر اصفهانی رئیس هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان گفت : ورزش کوهنوردی و صعودهای ورزشی تنها ورزشی است که در حوزه همگانی گام برداشته است .

وی افزود : با وجود اینکه شرایط جو آب و هوا برای یخ نوردی در استان اصفهان مساعد نیست ، اما همنوردانی همچون محمد رضا صفدریان و سید عماد حسینی با پشتکاری که دارند برای کشورمان افتخار آفریدند .

رئیس هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان متذکر شد : مسئولین و همنوردان بدانند که باید فرهنگ ورزش اخلاق مدار کوهنوردی و صعودهای ورزشی را در بین آحاد مردم معرفی کنند و همچنین ساختار علمی را در این ورزش حاکم سازند که این مسئله به جز همکاری با دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور به خصوص استان اصفهان میسر نخواهد شد .

در ادامه نیز دکتر رهنما عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان در خصوص پیشگیری از آسیب ها در ورزش کوهنوردی و صعودهای ورزشی گفت : تمرین مستمر در این ورزش نوعی داروست .

وی با اشاره به آمار جهانی ، عامل اصلی مرگ و میر و شیوع سرطان را عدم فعالیت های بدنی دانست و گفت : طبق آمار فعالیت بدنی می توان از ۱۵ نوع سرطان  ، با ورزش کردن پیشگیری کرد .

دکتر رهنما با اشاره به مقالاتی که در زمینه اثر فعالیت بدن بر روی تک تک اعضا منتشر کرده است ، خاطر نشان کرد : ثابت نشستن طولانی مدت ، عمر را کاهش می دهد به طوری که تحقیقات نشان می دهد نشستن بیشتر از ۳۰ دقیقه برای انسان مضر است .

یکی از بهترین ورزش ها برای جلوگیری از مشکلات حرکتی ، کوهنوردی و صعودهای ورزشی است که می توان از دوران جوانی به این ورزش روی آورد ، چرا که پیشگیری بهتر از درمان است .

آسیب های کوهنوردی بیشتر مضمن هستند که در طول زمان اتفاق می افتد همانند کشش های عضلانی ، پارگی عضلات ، پیچیدگی مچ پا ، اسپاسم های عضلانی ، آفتاب سوختگی و تاول ، آسیب های مغزی به خاطر سقوط اشیا یا پرت شدن شخص ، دی هیدریشن و هایپوترمی که اکثر کوهنوردان با این ها مواجهند به همین دلیل بسیار مهم است که همنوردان می بایست استفاده از وسایل فنی را همیشه مدنظر داشته باشند.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”37″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”200″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

 

 

 

 

کد خبر : ۹۵۷۲۳۴۲

خبرنگاران : محبوبه غیاثوند / ۹۵۰۵۱۰۱ ؛ امیرحسین رحیمی / ۹۵۰۲۱۰۲ ؛

عکاس : سیامک شفاهی / ۹۶۰۹۱۱۲

خبرنگار افتخاری : مهشاد برجیس قهفرخی

 

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”30″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”200″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]