image_pdfimage_print

کرج – به گزارش پایگاه خبری رادیو کوهنورد ؛ همایش  روز ملی هوای پاک به همت اداره کل ورزش و جوانان استان البرز ، اداره کل محیط زیست این استان و همچنین اداره منابع طبیعی شهرستان کرج ، هیئت دوچرخه سواری استان و سایر نهادها در پارک تنیس و پارک ایران زمین در حالی برگزار شد که هوای پاک هم پاک نبود

 

هدف از اعلام روز ملی هوای پاک

هدف از اعلام روز ملی هوای پاک ایجاد حساسیت در بین اقشار مختلف جامعه بوده است و از آنجایی که کلید اصلی کاهش آلودگی هوا ، مشارکت مردمی است

حال جای بسی سوال است که ما مردم که همه تقصیرات جهان و پیدایش آلودگی هوا را بر روی دوش مسئولین می اندازیم ، خود چه قدر در کاهش این آلودگی تاثیر گذار بوده ایم و از کی می خواهیم تصمیم بگیریم و همت کنیم که در این مسئله تاثیر گذار باشیم ؟

دیدن آسمان آبی با ابرهای سفید این روزها برای اکثر مردم ، به خصوص کسانی که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند ، به یک رویا تبدیل شده است.

در این هفته ادارات کل آموزش و پرورش و سایر ادارت به خصوص ورزش و جوانان و محیط زیست و منابع طبیعی برنامه های بسیاری را همچون کوهپیمایی و دوچرخه سواری عمومی برای دانش آموزان و خانواده های آنان و حتی مردم اجرا می کنند اما ما آدم بزرگ ها چه قدر به حرف تاثیر گذار همین دانش آموزان اهمیت می دهیم و آن سخن حکیمانه آنان را با جان و دل می خریم ؟

مگر نمی گویند که هر چه از دل برآید لاجرم بر دل بنشیند …

تاریخچه‌ روز ملی هوای پاک

بحران آلودگی هوا در تهران و چندین کلانشهر دیگر کشور از جمله کرج ، اصفهان ، شیراز ، مشهد ، اراک و اهواز سرانجام مسئولان ستاد اجرایی کاهش آلودگی هوا را بر آن داشت که پیشنهاد دیرین کارشناسان را در مورد اعلام روزی تحت عنوان هوای پاک جدی بگیرند .

ایران در سال ۱۳۷۷ یعنی یک سال پس از ۲۶ دیماه ۱۳۷۶ که آن را روز بدون خودرو نامیدند ، روز ۲۹ دی ماه را با هدف ایجاد حساسیت در بین اقشار مختلف جامعه به عنوان روز ملی هوای پاک نام گذاری کردند .

با این حساب اکنون ۱۹ سال است که ۲۹ دی ماه را تحت‌عنوان روز ملی هوای پاک می‌شناسیم اما سوال اینجاست که آیا نام گذاری این روز تاثیری در عملکرد و فرهنگ تک تک شهروندان و مسئولان کشور نسبت به رفع این مرگ خاموش داشته است ؟

آلودگی هوا در فضای باز علت بیش از ۶ درصد یعنی ۳ میلیون و چهار صد هزار مورد از کلیه مرگ و میرهای زودرس ظرف یک سال آن هم در سرتاسر دنیاست . هزینه‌ای که آلودگی هوا از این طریق تحمیل می‌کند ، معادل ۳۵۰۰ میلیارد دلار تخمین زده شده است .

باورهای اشتباه را از آلودگی هوا کنار بگذاریم

از نظر علمی آلودگی هوا زمانی اتفاق می افتد که گازها ، ذرات گرد و غبار ، بو و دودهایی که توانایی آسیب رساندن به انسان‌ها ، حیوانات و گیاهان را دارند ؛ وارد اتمسفر یا جو زمین شوند پس اما آلودگی هوا لزوماً همیشه قابل رویت نیست .

برخی از مردم و حتی مسئولین تصور می کنند که آلودگی هوا تنها مختص فصل پاییز و زمستان است در حالی که در بهار و تابستان نیز شاهد ثبت آلودگی هوا آلوده است .

برخی از همین مردم و حتی مسئولین تنها در صورت مشاهده آلودگی آن را جدی می‌گیرند در حالی که آلودگی هوا حتی در شرایط بحرانی هم می تواند قابل رویت نباشد .

بطور کلی هر نوع دود ، گاز یا غباری که به صورت طبیعی یا به واسطه فعالیت های صنعتی یا گلخانه ای و غیره توسط انسان وارد جو شود و تعادل طبیعی را در اتمسفر بر هم بزند ، نوعی آلایندگی هوا اتفاق می افتد .

 

 

فایل صوتی مصاحبه های روز همایش ملی هوای پاک به زودی در هفته گرامیداشت هوای پاک بارگذاری می گردد

 

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”31″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”200″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

کد خبر : ۹۵۷۳۳۴۳

خبرنگار : امیرحسین رحیمی / ۹۵۰۵۱۰۲ ؛ سیامک شفاهی / ۹۶۰۹۱۱۲

عکاس : شاهین نجاتی / ۹۶۰۹۱۱۲