تهرانبه گزارش خبرنگار دفتر نمایندگی پایگاه خبری رادیو کوهنورد از استان تهران ؛ به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد ؛ غلامرضا‌ نوری در خصوص فیلتر شدن واتساپ و اینستاگرام در روزهای اینده از سوی مجلس شورای اسلامی گفت : معنی مصوبه دو هفته قبل مجلس که تصمیمات شورای عالی فضای مجازی را از هرگونه دادخواهی و شکایت افراد مصون کرده این است که تمام نرم‌افزار‌های پرکاربرد در فضای مجازی در معرض محدودیت هستند و کسی هم نمی‌تواند به آن اعتراض کند.

 

 

غلامرضا‌ نوری، رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس از احتمال محدودیت نرم‌افزار‌های پر‌کاربرد فضای مجازی با مصوبه اخیر مجلس خبر داد.

نایب رئیس کمیسیون اصل ۴۴ مجلس گفت: سرنوشت طرح صیانت مبهم است. طرح صیانت، به شورای عالی فضای مجازی ارجاع شده است.

 

یک ماه قبل درجریان بررسی طرح شفافیت ، پیشنهاد دادم تا جلسات ، نظرات و آرای شورای عالی فضای مجازی شفاف شود که تصویب نشد و پشت سرش هم در هفته گذشته تصمیما‌ت شورای عالی فضای مجازی از هرگونه دادخواهی و شکایت افراد و اشخاص مصون شد .

 

نوری افزود : با این حال می‌توان گفت طرح صیانت درجایی است که سرنوشتش برای ما مبهم و نامعلوم است که چه اتفاقی برایش خواهد افتاد ؛ چون دیگر از شفافیت و بازخواست هم مصون است ، ولی امیدواریم این کار را با مردم نکنند .

 

وی گفت : با این مصوبه عملا موضوع فیلترینگ تمام ابزارهای پرکاربرد فضای مجازی مانند واتساپ ، ‌اینستاگرام و بقیه موارد قابلیت اجرایی دارد و لازم الاجرا است .

 

به گفته وی : اگر شورای نگهبان هم مصوبه هفته گذشته مجلس درباره اصلاح قانون آیین دادرسی و تشکیلات دیوان عدالت اداری را تایید کند ، هیچ شخص حقیقی و حقوقی نمی‌تواند شکایت کند که مثلا این تصمیم شما برای اقتصاد ، کسب‌وکار ، زندگی و گردش آزاد اطلاعات و برای این بخش از حقوق اساسی ما مضر است و درخواست لغو آن هیچ گاه نمی‌توان داد .

 

وی با اشاره به ارسال طرح صیانت توسط رئیس مجلس به شورای عالی فضای مجازی نیز گفت : در آن مقطعی که این طرح را از دست کمیسیون اصل ۸۵ که اکثریت اعضاء با هماهنگی و مهندسی شده جمع شده بودند که صیانت را به زور قانون کنند ، مسیر برون رفت خوبی بود ؛ ولی بعد از آن دو تصمیم که پشت سرش برای شورای عالی فضای مجازی آمد در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت .

 

نوری در پایان گفت : هیچ راهی برای اصلاح مصوبه مجلس وجود ندارد مگر آنکه شورای نگهبان این مصوبه را تایید نکند و آن را بر خلاف شرع و قوانین جمهوری اسلامی بداند .

 

منبع خبر : روزنامه دنیای امروز