پیش نیازها

پیش از آنکه بخواهید به ساخت پادکست با موبایلتان و یا هر ابزار دیگری فکر کنید، برخی پیش نیازها را باید تامین کنید؛ به عبارت بهتر، پیش از فشردن گزینه ضبط و شروع به صحبت کردن باید درباره برخی از الزام ها تصمیم گرفته باشید.

  • عنوان پادکست شما چیست؟
  • مخاطب پادکست شما کیست؟
  • موضوع پادکستتان چیست؟
  • فرمت و نوع پادکستتان چیست؟ ( خبری ، گفتگو محور ، بلاگری ، روزمره ، آموزشی و … )

 

اگر هنوز درباره موارد فوق به جمع بندی نرسیده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم همین حالا با کمی جستجو در گوگل پادکست چیست درخواهید یافت که تولید پادکست نیاز به تخصص هایی است که هر یک از ما در رشته تحصیلی یا فعالیت اجتماعی یا شغلی آن تخصص را تا حدودی دارا هستیم

 

اپلیکیشن های ساخت پادکست با موبایل

خوشبختانه اپلیکیشن های متعددی برای تولید پادکست با گوشی در دسترس است که عمدتا، کارایی یکسانی دارند؛ تمام چیزی که برای ساخت پادکست با موبایل نیاز دارید آن است که بتوانید به کمک اپلیکیشن، صدای خود را با کیفیتی مطلوب ذخیره کنید.

در ادامه چند اپلیکیشن مختلف را به شما معرفی می‌کنیم.

 

 

Anchor

Anchor یک اپلیکیشن ساخت پادکست برای اندروید و iOS است که امکاناتی بسیار جذابی در اختیارتان قرار می‌دهد. با کمک اپلیکیشن Anchor می‌توانید فایل‌های صوتی کوتاه برای ابتدا و میانه‌ پادکستتان انتخاب کنید، تا حدی اپیزودهای پادکست را تدوین کنید و در نهایت آنرا در همان اپلیکیشن منتشر نمائید و یا از آن خروجی مناسب بگیرید و در سایر اپلیکیشن ها منتشر سازید.

اما با توجه به آنکه انکر برای کاربران ایرانی در دسترس نیست، احتمالا باید قید انتشار در انکر را بزنید و پس از آنکه پادکستتان را ساختید، فایل خروجی را ذخیره و در سرویس های میزبانی پادکست نظیر کست باکس آپلود و منتشر کنید.

 

 

podbean

سرویس دیگری که امکان ساخت پادکست با موبایل را برایتان فراهم می‌کند، podbean است. با کمک اپلیکیشن پادبین می‌توانید علاوه بر رکورد پادکست، میکس آنرا نیز با گوشی انجام دهید و خروجی نهایی را دریافت کنید. podbean همچنین امکان بارگذاری آنرا نیز در اختیارتان قرار می‌دهد.

 

 

Spreaker Studio

سومین اپلیکیشن ساخت پادکست با موبایل Spreaker Studio نام دارد که نسبت به دو پیشنهاد قبلی امکانات بیشتر و طبعا کیفیت بالاتری دارد. اما نسخه‌ی رایگان آن با محدودیت‌هایی همراه است که به همین خاطر نمی‌توان از آن به عنوان یک اپلیکیشن رایگان ساخت پادکست نام برد.

Spreaker Studio نه فقط برای موبایل که برای کامپیوترهای ویندوزی و مک هم اپلیکیشن اختصاصی تولید پادکست دارد. اگر در آغاز راه هستید، خیلی به این گزینه فکر نکنید و استفاده از Spreaker Studio را به زمانی موکول کنید که حسابی در ساخت پادکست به تبحر رسیده‌اید.

در بین گزینه‌هایی که پیشنهاد شد، انکر می‌تواند تجربه‌ی بهتری برای ساخت پادکست با گوشی فراهم کند. کافیست پس از آنکه رکورد پادکست را به اتمام رساندید، خروجی آنرا ذخیره کرده و در سرویس میزبانی دیگری آپلود کنید.

 

 

 

چند توصیه کاربری برای ساخت پادکست با موبایل

امیدواریم که این راهنما، تا اینجا، برایتان مفید بوده باشد. در ادامه چند پیشنهاد برای افزایش کیفیت ساخت پادکست با گوشی موبایل را آورده‌ایم که می‌تواند به بهبود پادکستتان کمک کند.

 

محیط رکورد پادکست را آرام نگه دارید

مهمترین پارامتری که کیفیت فنی پادکست شما را ارتقاء می‌دهد آن است که صدایتان کمترین نویز ممکن را داشته باشد. هرچند استفاده از میکروفن‌های حرفه‌ای کمک شایانی به این امر مهم می‌کنند اما، آماده کردن محیط رکورد پادکست اولویت بالاتری نسبت به داشتن میکروفن های حرفه ای دارد؛ زیرا که حتی اگر میکروفن حرفه ای چند ده میلیون تومانی نیز داشته باشید و محیط رکورد پادکست آرام نباشد، آن میکروفن حرفه ای نیز به کارتان نخواهد آمد.

حالا که بنا دارید ساخت پادکست با موبایل را تجربه کنید، مطمئن شوید که محل رکوردتان در مدت ضبط از سکوت کافی برخوردار است. تا آن‌جا که می‌توانید فضا را آکوستیک کنید تا از نویز محیط کاسته شود.

 

پیش از ضبط پادکست تمرین کنید

هرچه کمتر تپق بزنید و بر موضوع صحبتتان تسلط بیشتری بیابید، مخاطب راحت تر با شما همراه می‌شود. متنی که بنای خواندنش را دارید و یا موضوعی که می‌خواهید درباره‌اش حرف بزنید را تمرین کنید تا در مدت زمان رکورد و ساخت پادکست با موبایلتان کمترین تپق را بزنید.

 

از یک پایه استفاده کنید

بدترین کار ممکن آن است که گوشی موبایل را در دستتان بگیرید و صحبت کنید!!!

برای ساخت پادکست با موبایل لازم است که یک پایه مناسب تهیه کنید و فاصله خود با گوشی را در طی صحبت ثابت نگه دارید.

 

از میکروفن استفاده کنید

در آغاز کار نیاز به تهیه میکروفون حرفه‌ای ندارید و همین که از یک میکروفن یقه‌ای معمولی همانند میکروفن بویاM1 استفاده کنید، کافیست. تجربه نشان داده که میکروفن‌های یقه‌ای کیفیت به مراتب بهتری را نسبت به میکروفن خود گوشی ارائه می‌کنند.

 

سوالات متداول درباره ساخت پادکست با موبایل

امیدواریم که این راهنما برایتان مفید بوده باشد. اگر سوالی درباره ساخت پادکست با گوشی دارید که در این مطلب به آن نپرداختیم، لطفا در بخش نظرات بنویسید تا در اولین فرصت به آن پاسخ دهیم. در ادامه، چند پرسش پرتکرار درباره‌ این موضوع را پاسخ دادیم.

 

آیا برای ساخت پادکست با موبایل به میکروفن حرفه‌ای نیاز داریم؟

ابدا! میکروفن گوشی‌های هوشمند معمولا کیفیت قابل قبولی دارند، اما بهتر است در آینده از میکروفن های یقه‌ای بویاM1 معمولی استفاده کنید.

 

اپلیکیشن رایگان ساخت پادکست با گوشی وجود دارد؟

بله. در این مطلب سه اپلیکیشن ساخت پادکست را معرفی کردیم که رایگان‌ هستند و برای استفاده از آنها نیاز نیست هزینه‌ای پرداخت کنید.

 

پس از تولید پادکست با گوشی کجا آنرا منتشر کنیم؟

اپلیکیشن های متعددی هستند که میزبان رایگان پادکست های شما خواهند بود اما کست باکس معروفترین اپلیکیشن ها و یکی از گزینه‌های مطلوب و البته رایگان برای انتشار پادکست است.

 

 

 

استعلام مجوز فعالیت پایگاه خبری رادیوکوهنورد و آدرس دفاتر نمایندگی در سراسر کشور

رزومه قائم مقام مدیرمسئول پایگاه خبری رادیوکوهنورد