به گزارش روابط عمومی فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ؛ در آئین اختتامیه هشتمین جشنواره ملی صعودهای برتر که  به دلیل شرایط شیوع ویروس کرونا ، به صورت محدود در آکادمی ملی المپیک برگزار شد ؛ بر اساس نظر هیئت داوران ، در حوزه کوه‌نوردی سه برنامه شاخص کوهنوردی انتخاب شدند و متاسفانه بنابه دیدگاه و معیارهای تخصصی داوران  در این دوره از جشنواره هیچ یک از برنامه های منتخب ، به عنوان برنامه برگزیده حائز دریافت کلنگ نمادین جشنواره نشدند

 

گفتنی است بر اساس نظر هیئت داوران ، در این دوره از جشنواره در بخش دیواره نوردی ، برنامه‌ صعود زمستانی دیواره علم کوه مسیر همدانی‌ها که توسط همنورد سعید عریان پور و همنورد وحید محمودی صعود شده بود به عنوان برنامه شاخص حائز کارابین نمادین شد

 

 در ادامه و در بخش جانبی جشنواره از فعالان و اثرگذاران در ورزش کوهنوردی و صعودهای ورزشی به شرح ذیل مورد تجلیل قرار گرفتند :

 

 

 

همنورد علی بهمنی ؛ مدیرعامل شرکت کهبد به عنوان تولیدکننده داخلی و فعال

همنورد امیرحسین رحیمی ریسه سردبیر پایگاه خبری رادیو کوهنورد به عنوان فعال رسانه ای و رسانه برتر‌

همنورد حسین عبیری گلپایگانی به عنوان تلاشگر و داوطلب فعال و دلسوز در حوزه حفظ محیط زیست

همنورد عصمت گنجعلی پور به عنوان بانوی اثرگذار در حوزه سنگنوردی

همنورد محمود نظریان به عنوان پیشکسوت اثرگذار در حوزه کوهنوردی

همنورد حسن نجاریان به عنوان کوه‌نورد دوران

همنورد یونس فیضی کوهنورد معلول از ناحیه دوپا ، که همت و تلاش ارزنده ای در کوه نوردی و صعود به قلل داخلی به ویژه صعود به قله دماوند فقط با دو دست داشته است ؛ به عنوان نمونه ای از عزم راسخ ، اراده ، استقامت و امید به زندگی ؛ تقدیر شد

همنورد امین هزینی به جهت فرود با چتر بر فراز قله دماوند

همنورد فرشاد میجوجی به جهت پرش از فراز قله علم کوه و بیستون

همنورد امین دهقان فاتح قله اورست بام دنیا

همنوردان حسین بهمن یار، محمدجواد اکبری، معین عباسی ، آتوسا معنوی ، کتایون محمودی‌فر و افسانه حسامی‌فرد ؛ فاتحان قله ۸۱۶۳ متری ماناسلو

همنورد ناصر احدی و همنورد مجتبی قاسم زاده نجاتگران ایثارگر کوهستان از نقده

 

در ادامه هیات داوران سه برنامه در بخش کوهنوردی که متاسفانه حائز دریافت کلنگ نمادین جشنواره نشدند را به شرح ذیل اعلام کردند :

پیمایش زمستانی خط الراس زردکوه بختیاری با حضورهمنوردان خسرو حمصی ، ابوالفضل سیفی نژاد ، ابوالفضل ملااکبری و ۸ نفر از همنوردان به عنوان تیم پشتیبانی

 

صعود زمستانی خط الراس علم‌کوه به دیوچال با حضورهمنوردان امیر پاینده ، محمد حسینی شعار و یک نفر همنورد به عنوان پشتیبان

 

صعود زمستانه خط الراس خرسان به دیوچال از گرده با حضورهمنوردان سعید اصفهانی ، مهدی آزاد فلاح و حمید چراغی

 

همچنین در این بخش ؛ پیمایش زمستانه خط الراس  خرو نرو با حضورهمنوردان مرتضی نوری ، سعید نصیری ، آتوسا معنوی ، حسین ناطقی ، مهدی یزدانیان و ۸ نفر از همنوردان به عنوان تیم پشتیبانی به عنوان صعود قابل تحسین از دیدگاه هیئت داوران معرفی شده است.

 

 

 

بیانیه هیات داوران هشتمین جشنواره صعودهای برتر ایران

 

بنام خالق کوهستان

 

همه می‌دانیم که کوهنوردی ورزش نیست بلکه یک روش زیستن است. و در روش زیستن آنچه که مهم است رسیدن به کمال خواهد بود. ما رقابت می کنیم اما با خود. رقابت بهانه ایست برای روبرو شدن با نقاط ضعفمان تا راهی باشد برای رسیدن به فردای بهتر. امید که در این مسیر پایدار باشیم.

 

جشنواره مسیر است نه مقصد. ویترینی که آئینه دار تلاش های ماست، تا با بکارگیری تجربه در کنار دانش، روش های نوین را با روح خلاقیت و انسانیت عجین نموده و در معرض جامعه ورزش کوهنوردی قرار دهیم. جشنواره به ما آموخت برای “دل” خود آرزوهایمان را خاطره کنیم و تا میتوانیم بهترینِ خودمان باشیم.  اینجا در واقع محفلی برای انتقال تجربه، ارائه دیدگاه ها، تلاقی سبک‌ها و بستر آموزش از موفقیت ها و شکست هاست. و البته بهانه ای برای دیدار و گرد هم آمدن اهالی ورزشمان. فرصتی فراهم می شود تا تلاش مان را به تصویر بکشیم و خود را در تیررس نظرات قرار دهیم. این است مسیر رشد و بلوغ در ورزشی که آنرا زندگی خطاب کردیم.

 

جشنواره صعودهای برتر از ابتدا با اهدافی چون تسهیل پیشرفت کوهنوردی، دیده شدن و قدردانی، راهنمایی انجام صعودهای متمایز و مشخص کردن بهترین تلاشهای انجام شده با تکیه بر معیارهای زیر ایجاد گردید:

انجام کار تیمی

احترام به محیط زیست

پرهیز از مسیرهای خطرناک ( مدیریت ریسک )

سطح بالا از توانمندی فنی

دارا بودن روحیه خلاقیت در انتخاب مسیرهای کوهستانی و انجام صعود

احترام به مردم، هم تیمی ها، سایر کوهنوردان در منطقه، مردم محلی، باربران و شرکت های خدماتی

احترام به نسل های آینده و نیاز آنها به بهره برداری از همان منابع و امکان بهره برداری ایشان از آن تجارب.

 

در این راستا و با توجه به برنامه های ارسالی به جشنواره، پس از برگزاری جلسات بررسی متعدد با معیارهای مذکور،  برنامه هایی که در هر مرحله از بررسی شایسته تر بودند به قسمت بعدی راه یافتند. در نهایت ضمن تقدیر از تمامی کوهنوردان و تلاشهای ارزنده ایشان، برنامه های زیر در بخش کوهنوردی به عنوان برنامه های برتر شناسایی شدند :

 

پیمایش گرده آلمانها علم کوه به دیوچال ( دو برنامه )

خط الراس زرد کوه

 

همچنین ما در این دوره بر آن بودیم تا سعی کنیم شیوه کوهنوردی را به سمت شیوه های نوین و سبک بار، و آنچه که در کوهنوردی روز دنیا انجام می شود تغییر دهیم و این پیام را به همنوردان برسانیم که می توان با نگاهی بهتر به دنبال ارتقای سبک صعود و استفاده از ظرفیت کم‌نظیر کوهستانی ایران زمین بود. به دلیل همین دیدگاه، علاوه بر صعودهای برتر معرفی شده در این دوره، پیمایش خط الراس خرونرو نیز به عنوان برنامه کوهنوردی “مورد تحسین” هیات داوران انتخاب گردید.

 

در بخش دیواره نوردی نیز صعودهای مختلف و با ارزشی به جشنواره معرفی شده بودند که از میان فعالیت های انجام شده، برنامه صعود زمستانی مسیر همدانی های دیواره علم کوه به عنوان صعود منتخب این بخش معرفی شده است.

 

 

بیانیه هیات داوران هشتمین جشنواره صعودهای برتر ایران به لحاظ عدم انتخاب هیچ یک از برنامه ها برای کسب کلنگ نمادین جشنواره :

 

با سلام و خدا قوت به همه همنوردان

 

همانگونه که میدانیم روح جشنواره صعودهای برتر بر محوریت صعودهای خاص و دیدگاههای نو در انتخاب مقاصد، اجرای متمایز، اتمام سلامت و پاک مسیرها استوار است.

 

اذعان می نماییم که صعودهایی بسیار جذاب، جسورانه و طاقت فرسایی انجام شده و به این دوره از جشنواره ارسال گردید که نشان از توان و قابلیت بالای همنوردان بود.

 

اما هیات داوران در این زمینه که «صعودی متمایز و با تاکید بر خلاقیت و نگاهی نو انجام گردیده باشد» به اجماع نرسیده و بدین منظور با احترام به تمامی صعودها و صعودکنندگان، کلنگ نمادین را اهدا نمی نماید.

 

امید است در سالهای آتی با توجه بیش از پیش به نگاه‌های نو، شاهد استفاده بهتر از ظرفیت کوهستان و کوهنوردان ایران زمین باشیم.

 

با تقدیم احترام

هیات داوران هشتمین دوره جشنواره صعودهای برتر

آذر ۱۴۰۰

 

 

 کد خبر : ۹۵۵۷۹۵۷

عکاس : فرهاد قنبری / ۰۰۰۳۱۳۶

منبع خبر : روابط عمومی فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی

 

گزارش تصویری هشتمین جشنواره ملی صعودهای برتر