البرز – به گزارش خبرنگار پایگاه خبری رادیو کوهنورد از استان البرز ؛ به نقل از روابط‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز؛ یحیی دارایی سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز گفت: طی مکاتبه ای با معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خواستار تشکیل هر چه سریعتر دبیرخانه ثبت ملی جاده کرج چالوس شدیم.

 

با توجه به اینکه سایر دستگاه‌های استان البرز از جمله جهاد‌کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست، آب منطقه‌ای، اداره برق، راه و شهرسازی و… نیز در به ثبت رساندن این محور نقش مهمی دارند، این دبیرخانه با مشارکت تمام دستگاه‌های مرتبط تشکیل می‌شود.

 

سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز با اشاره به اینکه جاده کرج چالوس جزو زیباترین جاده‌های جهان به شمار می رود، افزود: این جاده یکی از محورهای مهم گردشگری جهان محسوب می‌شود که سرشار از جاذبه‌های منحصر به فرد طبیعی، مناطق حفاظت شده محیط زیست و منابع طبیعی و روستاهای بکر و تاریخی است.

 

یحیی دارایی اشاره کرد: همه این موارد باعث می‌شود تا این جاده زیبا، ارزش ثبت جهانی را داشته باشد ولی اکنون در گام اول باید به دنبال ثبت‌ملی این جاده باشیم.

 

از آنجایی که این جاده بین استان البرز و مازندران مشترک است، باید هر دو استان با یکدیگر هم افزایی و تعامل داشته باشند.

 

وی با بیان اینکه اکنون کارگروهی در اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استلن البرز تشکیل شده و مقدمات ثبت ملی جاده چالوس مطرح شده است، گفت: در استان مازندران هم باید چنین کارگروه مشترکی تشکیل شود و در نهایت با حضور مدیران کل هر دو استان در وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی جلسه‌ای برگزار و اقدامات لازم با معاون میراث‌فرهنگی وزارتخانه مطرح شود.

 

سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز با اشاره به اینکه ثبت این جاده اقدام بزرگی است، نیاز به مشاوران آگاه نسبت به این محور را دارد، گفت: آماده شدن پرونده جامعی از این محور برای ثبت ملی، در واقع مقدمه ای برای ثبت جهانی این محور است که صاحبنظران و کارشناسان این حوزه به کمک این اداره بیایند تا همه در کنار هم جشن ثبت جهانی محور کرج چالوس را برگزار کنیم.

 

ارسال خبر: همنورد شیما عبدالله خانی کارشناس روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز