اصفهان – به گزارش خبرنگار دفتر نمایندگی پایگاه خبری رادیو کوهنورد در استان اصفهان ؛ همنورد مصطفی قانونی رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان گلپایگان  در گفتگوی اختصاصی به خبرنگار این رسانه گفت : در دل شهرستان گلپایگان سه پل تاریخی نهفته است که متاسفانه علی رغم تمام تلاشهای همکارانم فقط یکی از این پل های تاریخی در سال ۱۳۸۴ به ثبت ملی رسیده و پل های فقستان و سراور ، به علت عدم اعتبارات لازم نتوانسته ایم آنان مرمت و بازسازی کنیم و همین مسئله باعث عدم ثبت این دو پل تاریخی شده است .

وی در ادامه افزود : پل تاریخی قاضی زاهد شهرستان گلپایگان که حدود ۹۰۰ سال قدمت دارد و به دوران تاریخی سلجوقی بر می‌گردد ، به عنوان یک معبر عمومی برای ارتباط دو نقطه شهرستان بر روی رودخانه اناربار واقع شده است .

این پل با سه دهانه به عرض ۵ الی ۷ متر و ارتفاع حدود ده و نیم متری با مصالح ساروج بر روی پایه های سنگی قرار دارد و برای هدایت آبهای سیلابی مورد استفاده قرار می گرفته است .

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان گلپایگان گفت : در ابتدا اعتباراتی برای مرمت این پل تامین شد اما متاسفانه با توجه به بارشهای شدید و سیل آزا باران در بهار ۱۳۹۸ و سرازیر شدن آب‌های سطحی بر روی پل ، آسیب های جدی به آجر ها و بند کشی این پل وارد آمد که پس از تامین اعتبارات لازم از سوی استانداری اصفهان مرمت و بازسازی آن آغاز خواهد شد .

در ادامه مصطفی قانونی عبور و مرور وسایل نقلیه سبک و سنگین را علتی دیگر برای ریزش و آسیب این پل دانست و تصریح کرد : نامه نگاری ها و جلسات متعددی با شهردار شهرستان گلپایگان و کلانشهر اصفهان صورت گرفته است و رسما از شهرداری درخواست کرده ایم تا با نصب گارد ریل و تغییر مسیر عبور و مرور وسایل نقلیه حافظ منافع ملی و تاریخی کشور باشند .

وی با اشاره به قانون حفاظت از آثار و بافت‌های تاریخی در که در سال ۱۳۹۸ توسط دولت مصوب شد افزود : همه دستگاه ها و نهادها وظیفه دارند تا برای حفاظت از آثار ملی و تاریخی کشور وزارت میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری را حمایت کنند نه آنکه خود یکی از علل تخریب و فرسایش این آثار باشند .

او گفت : با توجه به آنکه با برنامه ریزی های مدون می‌توان شهرستان گلپایگان را به عنوان یک شهر گردشگر پذیر در کشور و منطقه معرفی کرد می طلبد همه دستگاه ها و نهادها در امر حفظ و نگهداری و همچنین مرمت و بازسازی آثار تاریخی شهرمان ما را یاری کنند زیرا در بخش میراث فرهنگی دویست آثار تاریخی و در بخش طبیعی ، کوه ها ، چشمه ها ، لاله های واژگون ، آبگرم ، دشت سرسبز وانشان و در بخش میراث ناملموس ، طبخ کباب گلپایگان ، آیین پخش آش حلیم گلشهر و مهارت منبت و در بحث صنایع دستی نیز به عنوان شهر ملی منبت زبانزد خاص و عام در کشور و در منطقه حتی در سایر کشورها هستیم .

کد خبر : ۹۵۴۸۹۴۸

خبرنگار و عکاسفخرالدین فیاضی / ۰۰۰۲۱۳۴