تکالیف روزانه اعضای تیم پادکست پایگاه‌خبری رادیوکوهنورد:

خلاصه نویسی خبر: اخبار مهم کوهنوردی و صعودهای ورزشی، محیط زیست، هلال احمر و اورژانس، گردشگری ایران و جهان یک هفته گذشته خود را جستجو کرده و خلاصه ای از هر خبر (حوزه های پنج گانه) را بنویسید (۱- تیتر، ۲- ذکر منبع در ابتدای متن هر خبر، ۳- متن خبر در حد دو پاراگراف و ۴- ارسال لینک هر خبر الزامی است)

 

مثال:

تیتر خبر = همنورد الناز رکابی ممنوع الخروج شد

منبع خبر (از زبان یک مقام مسئول + گفت دو نقطه) = همنورد رضا زارعی رئیس فدراسیون کوهنوردی گفت:

متن خبر = همنورد الناز رکابی پس از پایان مسابقات کره جنوبی باید به اداره گذرنامه مراجعه می کرد که متاسفانه هنوز هم مراجعه نکرده است که امیدواریم هر چه سریعتر به این اداره مراجعه و کارهای اداری خود را پیگیری کند

 

زمان ارسال متن خبر برای کارشناس خبر: متن خبرهای کوهنوردی و صعودهای ورزشی، محیط زیست، هلال احمر و اورژانس، گردشگری، می‌بایست قبل از ضبط به تائید کارشناس خبر و همچنین همنورد سرکار خانم زمانی (مسئول هماهنگی تیم پادکست پایگاه خبری رادیوکوهنورد =  به زودی) برسد پس برای ضبط به این نکته مهم توجه داشته باشید.

 

منابع جستجو اخبار عبارتند از:

 

برنامه هفتگی تولید اخبار پادکست پایگاه‌خبری رادیوکوهنورد:

 

( برای بزرگنمایی، روی تصویر کلیک کنید )

 

 • شنبه‌ها: بسته خبری هلال‌احمر، اورژانس و حوادث کوهستان

🎙 همنوردان خانم‌ها آیدا زمانی و سایه رحمن‌نژاد

۱ – هر نفر در هر تیم ۱۰ خبر در زمینه اخبار هلال‌احمر، اورژانس و حوادث کوهستان جمع آوری می کنند که در مجموع ۲۰ خبر می شود و برای آقای رحیمی ارسال تا از بین ۲۰ خبر ۱۰ خبر انتخاب و برای خوانش الویت بندی شود.

۲ – هر نفر در هر تیم ۳ مطلب آیا می‌دانید که … در زمینه اخبار هلال‌احمر، اورژانس و حوادث کوهستان جمع آوری می کنند که در مجموع ۶ مطلب آیا می‌دانید که … می شود و برای آقای رحیمی ارسال تا برای خوانش الویت بندی شود.

 

 • یکشنبه‌ها: بسته خبری کوهنوردی و صعودهای ورزشی

🎙 همنوردان خانم‌ها یا آقایان  …. و …. (به زودی این تیم گروه بندی می‌شوند)

۱ –  هر نفر در هر تیم ۱۰ خبر در زمینه کوهنوردی و صعودهای ورزشی و ۱۷رشته‌ زیرمجموعه آن (کوهپیمایی، کوهنوردی، سنگنوردی، غارنوردی، یخ‌نوردی، دوی‌کوهستان، سنگنوردی و …) جمع آوری می کنند که در مجموع ۲۰ خبر می شود و برای آقای رحیمی ارسال تا از بین ۲۰ خبر ۱۰ خبر انتخاب و برای خوانش الویت بندی شود.

۲ – هر نفر در هر تیم ۳ مطلب آیا می‌دانید که … در زمینه کوهنوردی و صعودهای ورزشی و ۱۷رشته‌ زیرمجموعه آن (کوهپیمایی، کوهنوردی، سنگنوردی، غارنوردی، یخ‌نوردی، دوی‌کوهستان، سنگنوردی و …) جمع آوری می کنند که در مجموع ۶ مطلب آیا می‌دانید که … می شود و برای آقای رحیمی ارسال تا برای خوانش الویت بندی شود.

۳- (به زودی) هر نفر در هر تیم به معرفی کوتاه و خلاصه ۲ باشگاه کوهنوردی دارای مجوز از سایت فراکوه جمع آوری می کنند که در مجموع ۴ معرفی باشگاه کوهنوردی می شود و برای آقای رحیمی ارسال تا برای خوانش الویت بندی شود. (به زودی)

 

 • دوشنبه‌ها: توصیه‌های پزشکی کوهستان

🎙 همنورد دکتر مساعدیان

توصیه‌های پزشکی کوهستان (هر هفته بر اساس شرایط آب و هوا یک و دو توصیه)

 

 • سه‌شنبه‌ها: بسته خبری گردشگری

🎙 همنوردان خانم‌ها یا آقایان  …. و …. (به زودی این تیم گروه بندی می‌شوند)

۱ –  هر نفر در هر تیم ۱۰ خبر در زمینه اخبار گردشگری جمع آوری می کنند که در مجموع ۲۰ خبر می شود و برای آقای رحیمی ارسال تا از بین ۲۰ خبر ۱۰ خبر انتخاب و برای خوانش الویت بندی شود.

۲ – هر نفر در هر تیم ۳ مطلب آیا می‌دانید که … در زمینه اخبار گردشگری جمع آوری می کنند که در مجموع ۶ مطلب آیا می‌دانید که … می شود و برای آقای رحیمی ارسال تا برای خوانش الویت بندی شود.

 

 • چهارشنبه‌ها: هواشناسی کوهستان

🎙 کارشناسان سازمان هواشناسی کشور

هواشناسی کوهستان (هواشناسی کشور و شاخص قلل)

 

 • پنجشنبه‌ها:بسته خبری محیط زیست، منابع طبیعی و سازمان جنگل‌ها

🎙 همنوردان خانم‌ها یا آقایان  …. و …. (به زودی این تیم گروه بندی می‌شوند)

۱ –  هر نفر در هر تیم ۱۰ خبر در زمینه اخبار محیط زیست، منابع طبیعی و سازمان جنگل‌ها جمع آوری می کنند که در مجموع ۲۰ خبر می شود و برای آقای رحیمی ارسال تا از بین ۲۰ خبر ۱۰ خبر انتخاب و برای خوانش الویت بندی شود.

۲ – هر نفر در هر تیم ۳ مطلب آیا می‌دانید که … در زمینه اخبار محیط زیست، منابع طبیعی و سازمان جنگل‌ها جمع آوری می کنند که در مجموع ۶ مطلب آیا می‌دانید که … می شود و برای آقای رحیمی ارسال تا برای خوانش الویت بندی شود.

 

 • جمعه‌ها:بسته خبری گوناگون

🎙 همنوردان خانم‌ها آیدا زمانی ، سایه رحمن‌نژاد ، فاطمه طرقه، فاطمه زهرا قنبرزاده

۱ –  بسته خبری گوناگون از جمله مطالب آیا می دانید که … هلال احمر و اورژانس، کوهنوردی و صعودهای ورزشی، گردشگری، محیط زیست و منابع طبیعی و سازمان جنگل‌ها (به زودی)

۲ – بسته خبری گوناگون از جمله معرفی مکان‌های گردشگری و سایر مباحث گوناگون (به زودی)

➖ توضیحات: تولید “بسته خبری گوناگون” چهارشنبه هر هفته، با یکایک اعضا جهت ارسال گزارش کوتاهی از محل سکونت خود در خصوص اوضاع ورزش کوهنوردی و صعودهای ورزشی، محیط زیست، هلال احمر، گردشگری و … به صورت ارتباط تلفنی برقرار و ضبط می گردد که فعلا به معرفی مکانهای گردشگری استان خودتان خواهید پرداخت

 

قوانین تولید پادکست:

۱ -پس از ادیت اولیه، قبل از اضافه کردن افکت موسیقی متن خبر – زیر صدا حتما خروجی گرفته و برای آقای رحیمی فایل خام بدون موسیقی متن را به صورت جداگانه ارسال کنید و سپس ادیت خود را تکمیل و نهایی کنید و در گروه ارسال کنید.

۲ – یکایک اعضای هر تیم باید در تولید هر ۱۰ پادکست یکی در میان خوانش داشته باشند.

۳ – ضبط با موبایل صورت می گیرد.

۴ – در ابتدا تمامی اخبار کشور رصد شود و سپس نوشته و پس از آن مهم ترین اخبار۷ خوانده شود.

۵ – جمع آوری اخبار و ادیت فایل صوتی بر اساس صلاحدید خودتان ، حتما باید بین اعضای تیم تقسیم شود.

 

۶ – ضبط حتما باید در روز آخر انجام بپذیرد:

 • تیم روز شنبه تا ساعت ۱۸ روز جمعه
 • تیم روز یکشنبه تا ساعت ۱۸ روز شنبه
 • تیم روز سه شنبه تا ساعت ۱۸ روز دوشنبه
 • تیم روز پنج شنبه تا ساعت ۱۸ روز چهارشنبه
 • متن اخبار قبل از خوانش باید به تائید کارشناس خبر آن تیم رسیده باشد ( تیم گردشگری و تیم محیط زیست اخبار خود را برای تائید برای سرکار خانم زمانی ارسال می کنند ) و پادکست تولید شده نیز، باید قبل از ساعت ۱۸، در گروه ارسال شود.

 

۷ – انتشار اخبار پادکست بر روی سایت و فضاهای مجازی پایگاه خبری رادیوکوهنورد راس ساعت ۷ صبح خواهد بود.

۸ – خوانش ابتدایی و انتهایی تولید هر پادکست ، شروع کننده و خاتمه بر اساس صلاحدید خودتان می تواند یک نفر یا یک نفر خوانش ابتدایی و یک نفر دیگر خوانش انتهایی باشد.

۹ – حتما لینک های نمونه خوانش خبری که براتون ارسال کردم را گوش کنید.

۱۰ – حتما شاداب خوانده شود.

۱۱ – هر پادکست باید توضیحاتی از جمله اسامی تدوینگر ، اجراکنندگان ، مسئول جمع آوری اخبار در متن نوشتاری مشخص شود.

۱۲ – بر اساس اهمیت اخبار ، تعداد اخبار در هر پادکست ۱۰ خبر باشد و در بحث اینکه حتما باید پادکست ۱۰۰ ثانیه به اتمام برسد سخت نگیرید اما این مسئله باعث نشود به کیفیت پادکست های قدیمی تان لطمه وارد کند.

■■■ هر خبر باید دارای ۱.تیتر ، ۲.عنوان خبر ( خبر از زبان چه کسی یا ارگانی گفته می شود ) و ۳.متن کوتاه خبر باشد. ■■■

 

مثال:

تیتر خبر = همنورد الناز رکابی ممنوع الخروج شد

منبع خبر (از زبان یک مقام مسئول + گفت دو نقطه) = همنورد رضا زارعی رئیس فدراسیون کوهنوردی گفت:

متن خبر = همنورد الناز رکابی پس از پایان مسابقات کره جنوبی باید به اداره گذرنامه مراجعه می کرد که متاسفانه هنوز هم مراجعه نکرده است که امیدواریم هر چه سریعتر به این اداره مراجعه و کارهای اداری خود را پیگیری کند

 

متن شروع:

به نام خدا
با سلام
امروز …………… ( یکم فروردین ماه ) یک هزار و چهارصد و دو، با اخبار  ………………………………….. ، میهمان خانه دلهای شما هستیم.

 

متن پایان:

قسمت اول متن پایانی :

متن شماره ۰۱ ( توضیح = متن تیمی ) :  از اینکه با پایگاه خبری رادیوکوهنورد رسانه خودتون همراه ما بودید سپاسگزاریم؛

 بنده …………… و همکارم، همنورد خانم / آقای …………. به عنوان گویندگان این پادکست خبری در خدمتتون بودیم،

 پادکست خبری این هفته رو همکارم همنورد …………. زحمت تدوینش رو کشیدند که ازشون تشکر می کنیم و بنده ، …………. جمع آوری و گردآوری اخبار این هفته رو بر عهده داشتم.

 

متن شماره ۰۲ ( توضیح = متن انفرادی ) : از اینکه با پایگاه خبری رادیوکوهنورد رسانه خودتون همراه ما بودید سپاسگزاریم؛

بنده …………… به عنوان گوینده این پادکست خبری در خدمتتون بودم، و همچنین زحمت تدوین ، جمع آوری و گردآوری اخبار این هفته هم بر عهده بنده بود.

 

قسمت دوم متن پایانی :

 1. در ادامه اخبار کوهنوردی = همنورد پیشکسوت آقای خسرو جمشیدی کارشناس اخبار کوهنوردی و صعودهای ورزشی و همنورد آقای بیژن صیادی ناظر پخش خبری این هفته رو بر عهده داشتند و همنورد آقای امیرحسین رحیمی هم به عنوان تهیه کننده و کارگردان، همیشه در کنار ما هستند و ما رو همراهی می کنند.
  تا …………… هفته آینده همه شما رو به خداوندمنان می سپاریم، بدرود
 2. در ادامه اخبار محیط زیست = همنورد بیژن صیادی کارشناس خبر و ناظر پخش خبری این هفته رو بر عهده داشتند و همنورد آقای امیرحسین رحیمی هم به عنوان تهیه کننده و کارگردان، همیشه در کنار ما هستند و ما رو همراهی می کنند.
  تا …………… هفته آینده همه شما رو به خداوندمنان می سپاریم، بدرود
 3. در ادامه اخبار هلال احمر = همنورد آقای مهدی سهیل فرید کارشناس اخبار هلال احمر و اورژانس و همنورد آقای بیژن صیادی ناظر پخش خبری این هفته رو بر عهده داشتند و همنورد آقای امیرحسین رحیمی هم به عنوان تهیه کننده و کارگردان، همیشه در کنار ما هستند و ما رو همراهی می کنند.
  تا …………… هفته آینده همه شما رو به خداوندمنان می سپاریم، بدرود
 4. در ادامه اخبار گردشگری = همنورد بیژن صیادی کارشناس خبر و ناظر پخش خبری این هفته رو بر عهده داشتند و همنورد آقای امیرحسین رحیمی هم به عنوان تهیه کننده و کارگردان، همیشه در کنار ما هستند و ما رو همراهی می کنند.
  تا …………… هفته آینده همه شما رو به خداوندمنان می سپاریم، بدرود

 

 

تیتراژ ابتدای اخبار + صدای زنگ اخبار

 

 

افکت میانی خبر

 

 

افکت ابتدایی و انتهای مهمترین سرخط خبرها

 

 

تیتراژ انتهایی اخبار کوهنوردی، محیط زیست و گردشگری

 

 

 

تیتراژ انتهایی اخبار هلال احمر

 

 

تیزر ندای امداد ۱۱۲ هلال احمر

 

 

افکت موسیقی متن خبر – زیر صدا ۰۱

 

 

افکت موسیقی متن خبر – زیر صدا ۰۲ ( با مشورت از این افکت استفاده شود )

 

نکات مورد توجه و نکات آموزشی:

 

➖ بیان کردن خود کلمه استان یا شهرستان الزامی است ( زیرا مثلا در استان قزوین ما شهرستانی به نام شهرستان البرز داریم )

 

به جای آنکه گفته شود وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی؛ اگر خبر در خصوص آثار باستانی، میراث فرهنگی و یا صنایع دستی است باید بگوئیم = وزارت میراث فرهنگی

 

به جای آنکه گفته شود وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی؛ اگر خبر در خصوص گردشگری است باید بگوئیم = وزارت گردشگری

 

به جای آنکه گفته شود اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ….. ؛ اگر خبر در خصوص آثار باستانی، میراث فرهنگی و یا صنایع دستی است باید بگوئیم = اداره کل میراث فرهنگی استان …..

 

به جای آنکه گفته شود اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ….. ؛ اگر خبر در خصوص گردشگری است باید بگوئیم = اداره کل گردشگری استان …..

 

به جای آنکه گفته شود اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ….. ؛ اگر خبر در خصوص آثار باستانی، میراث فرهنگی و یا صنایع دستی است باید بگوئیم = اداره کل میراث فرهنگی شهرستان …..

 

به جای آنکه گفته شود اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ….. ؛ اگر خبر در خصوص گردشگری است باید بگوئیم = اداره کل گردشگری شهرستان …..

 

به جای آنکه گفته شود فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی باید بگوئیم = فدراسیون کوهنوردی

 

به جای آنکه گفته شود هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان ….. یا شهرستان ….. باید بگوئیم = هیات کوهنوردی استان ….. یا شهرستان …..

 

به جای آنکه گفته شود جمعیت هلال احمر کشور باید بگوئیم = هلال احمر کشور

 

به جای آنکه گفته شود جمعیت هلال احمر استان ….. یا شهرستان ….. باید بگوئیم = هلال احمر استان ….. یا شهرستان …..

 

به جای آنکه گفته شود رئیس جمعیت هلال احمر کشور باید بگوئیم = رئیس هلال احمر کشور

 

به جای آنکه گفته شود رئیس جمعیت هلال احمر استان ….. باید بگوئیم = مدیرعامل هلال احمر استان …..

 

به جای آنکه گفته شود مدیرعامل جمعیت یا شعبه هلال احمر شهرستان ….. باید بگوئیم = رئیس هلال احمر شهرستان …..

 

➖ اورژانس نیز باید بگوئیم = اورژانس استان ….. یا شهرستان …..

 

➖ رئیس اورژانس استان ….. یا شهرستان ….. نیز باید بگوئیم = رئیس اورژانس استان ….. یا شهرستان …..

 

به جای آنکه گفته شود سازمان محیط زیست باید بگوئیم = سازمان حفاظت محیط زیست ( زیرا سازمان حفاظت محیط زیست بدون واژه حفاظت، سازمان جدیدی معنا پیدا می کند )

 

به جای آنکه گفته شود اداره کل محیط زیست استان ….. باید بگوئیم = اداره کل حفاظت محیط زیست استان ….. ( زیرا اداره کل حفاظت محیط زیست بدون واژه حفاظت، اداره کل جدیدی معنا پیدا می کند )

 

به جای آنکه گفته شود اداره محیط زیست شهرستان ….. باید بگوئیم = اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ….. ( زیرا اداره حفاظت محیط زیست بدون واژه حفاظت، اداره جدیدی معنا پیدا می کند )

 

به جای آنکه گفته شود ۱۴۰۲ باید بگوئیم = سال هزار و چهارصد و دو یا سال جاری ( بیان کردن سال بستگی به نوع خبر نیز دارد که در اغلب اخبار سال هزار و چهارصد و دو بیان نمی شود زیر خبر برای حال است )

 

به جای آنکه گفته شود ۱۴۰۲/۰۱/۰۱ باید بگوئیم = یکم فروردین ماه هزار چهارصد و دو یا می گوییم = یکم فروردین ماه سال هزار چهارصد و دو ( بیان کردن سال بستگی به نوع خبر نیز دارد که در اغلب اخبار سال هزار و چهارصد و دو بیان نمی شود زیر خبر برای حال است ) ( در اخبار تاریخی و سیاسی یا روایتی ، هجری شمسی یا قمری یا میلادی پس از سال باید بیان شود )

 

به جای آنکه گفته شود ۱۱ باید بگوئیم = یازده ( اعداد به صورت حروف خوانده می شود )

 

به جای آنکه گفته شود شنوندگان پایگاه خبری رادیوکوهنورد باید بگوئیم = مخاطبان پایگاه خبری رادیوکوهنورد

 

باید بگوئیم = روز چهارشنبه یکم فروردین ماه هزار چهارصد و دو یا می گوییم = روز چهارشنبه یکم فروردین ماه سال هزار چهارصد و دو ( بیان کردن سال بستگی به نوع خبر نیز دارد که در اغلب اخبار سال هزار و چهارصد و دو بیان نمی شود زیر خبر برای حال است ) ( در اخبار تاریخی و سیاسی یا روایتی ، هجری شمسی یا قمری یا میلادی پس از سال باید بیان شود )

 

➖ از مهمترین خبر تا کم اهمیت ترین خبر دسته بندی و اولویت بندی کنید

 

در شهریورماه ۱۳۹۵ مجوز کلیه گروه های کوهنوردی و دوستانه در کشور با مصوبه کمیسیون ماده ۵ وزارت ورزش و جوانان ابطال گردید پس باید اخبار مورد نظر با نام باشگاه کوهنوردی دارای مجوز دار باشد، استعلام مجوز آن باشگاه، را می توان از سایت فراکوه فدراسیون کوهنوردی یا سایت هیات کوهنوردی استان مربوطه جویا شد